טבלת החיסונים בישראלכך זה החלמהו חיסון?מהו אדג'ובנטהמחלות נגדן מחסניםגרפים - תחלואה בישראלחיסוני שגרהמתי יש להיזהר במתן חיסוניםחיסונים שאינם בשגרהצוות רפואי - מידע כלליצוות רפואי - חיסונים ספציפייםשאלות נפוצותטענות נפוצותעצות לילד המטיילחיסונים לילד המטיילחובת חיסונים? פורומיםתיאור התפרצות הפוליו בשפכי ישראל 2013-14

חיסון לשפעת

החיסונים הקיימים בארץ מכילים זנים של נגיף השפעת שגודלו על תאי עוברי אפרוחים.
החיסון המומת עבר תהליך של אינאקטיבציה בעוד שהחיסון החי עבר תהליך של החלשה.
בישראל בעונת השפעת 2017-18 צפויים להמצא תרכיבי השפעת  הבאים:
1. תרכיב מומת המכיל 3 זנים (2 זני שפעת A וזן אחד של שפעת B), שהרכבם נקבע בהתאם לתחזית השנתית של ארגון הבריאות העולמי של זני השפעת האמורים לשלוט בחורף הקרוב.
2. תרכיב מומת נגד 4 זני שפעת (2 זני שפעת A ו2 זני שפעת B).

למתן חיסון מרובע קיימת עדיפות על פני החיסון המומת המכיל 3 זנים בשל הפוטנציאל לתת מענה לזן B נוסף.

החיסון המומת נגד שפעת
יעילות החיסון
יעילות החיסון גבוהה מאוד (70%- 100%) כאשר קיימת התאמה בין זני החיסון לבין הזנים של המחלה באותה עונה. היעילות נמוכה יותר (40%- 60% לערך) כאשר אין התאמה כזו או כאשר המתחסנים הם קשישים ותינוקות, אולם, גם אז היעילות נגד סיבוכי המחלה נשארת גבוהה. משך ההגנה הוא פחות משנה.

קיימים שני סוגים של התרכיב המומת:
תרכיב המכיל את הנגיפים השלמים שעברו אינאקטיבציה ותרכיבים שעברו עיבוד בו הוסרה המעטפת השומנית של הנגיפים והוא מכיל רק את האנטיגנים של המעטפת. הסוג האחרון מכונה split -virus ,ומלווה בפחות תופעות לוואי כאשר הוא ניתן לילדים ועל כן זה הסוג המומלץ להרכבה לילדים בני פחות מ- 13 שנים. למעשה, כל התרכיבים המצויים כיום בשוק הישראלי הם מסוג ה- split –virus .

אופן המתן
התרכיב ניתן בזריקה תוך שרירית באזור הדלטואיד למבוגרים ובירך לתינוקות וילדים קטנים.
במבוגרים ובילדים בני למעלה מ-9 שנים המתחסנים כנגד שפעת לראשונה מספיקה מנה אחת בכדי ליצור תגובה נאותה לעונה הקרובה.
ילדים עד גיל 9 שנים המתחסנים לראשונה זקוקים לשתי מנות ברווח של 4 שבועות לפחות ביניהן על מנת להשיג תגובה חיסונית משביעת רצון.
ניתן להסתפק במתן מנת חיסון בודדת לילדים עד גיל 9 שנים שקיבלו לפחות 2 מנות חיסון בעונות שפעת קודמות, גם אם המנות ניתנו בשתי עונות שפעת לא צמודות. 
מעל גיל 9 שנים נחוצה מנת חיסון אחת בלבד. 

מינון התרכיב
חיסון מומת:
בגיל 6 חודשים - 3 שנים ניתנת חצי ממנת המבוגר (0.25 מ"ל) ומגיל 3 שנים ומעלה
ניתנת מנת המבוגר (0.5 מ"ל).
תרכיב חי מוחלש: המינון אחיד (0.2 מ"ל).

עיתוי החיסון
רצוי לחסן נגד שפעת במהלך חודש אוקטובר ועד לסוף נובמבר אך ניתן לחסן גם לאחר מועד זה.
יש לזכור שנדרשים לפחות שבועיים ליצירת רמה מגנה של נוגדנים. ניתן לחסן בו זמנית עם חיסוני השגרה בילדים או עם כל חיסון אחר כולל התרכיבים נגד פנאומוקוקוס .

קבוצות היעד לחיסון
משרד הבריאות ממליץ  על קבלת חיסון נגד שפעת לכלל האוכלוסייה, מגיל 6 חודשים ומעלה.
קיימות קבוצות יעד שלגביהן מתן החיסון מומלץ באופן מיוחד בשל היותן בסיכון גבוה ללקות בסיבוכי המחלה.
קבוצות הסיכון (על פי הנחיות משרד הבריאות) הן:
1. הסובלים ממחלות ממושכות במערכת הלב וכלי דם, במערכת דרכי הנשימה, מחלות מטבוליות, מחלות נוירולוגיות, מחלת הסכרת, מחלות כליה כרוניות, מחלות כבד, אנמיה ממושכת, חסר חיסוני ראשוני או משני, ילדים המטופלים באופן ממושך באספירין.
2. אנשים בני 50 שנה ומעלה.
3. חוסים במוסדות סגורים או סגורים למחצה כגון בתי אבות, בתי חולים פסיכיאטריים.
4. ילדים בריאים מגיל חצי שנה ועד גיל 5 שנים.
5. נשים שמתכננות הריון, נשים הרות או בתקופה שלאחר הלידה מאחר והריון מגדיל את שכיחות הסיבוכים והאשפוזים שבעקבות מחלת השפעת.
6. גורם סיכון שתואר היטב במהלך עונת השפעת הפנדמית A/H1N1 2009 : השמנה חולנית BMI 40>=.

בנוסף, מומלץ החיסון לאנשים העלולים להעביר שפעת לאנשים בסיכון גבוה למשל אנשי צוות רפואי בעיקר כאלו החשופים לאוכלוסיות בסיכון גבוה למחלה בבתי חולים ובקהילה או מטפלים ובני משפחה של אנשים בסיכון.
החיסון מומלץ גם לאנשים בתפקידי מפתח שהעדרם עלול לפגוע במתן שירותים חשובים לאזרחים, ולמטיילים לארצות טרופיות בכל עונות השנה או תיירים המבקרים בחצי הכדור הדרומי בין החודשים אפריל וספטמבר.

חיסון במצבים מיוחדים
מטופלים בכמותרפיה:
התגובה החיסונית של המטופלים בכמותרפיה לתרכיב היא דלה, ועל כן מומלץ לחסן 3-4 שבועות לאחר הפסקת הכמותרפיה וכאשר מספר הגרנולוציטים הוא מעל 1000 למיקרוליטר.
מטופלים בסטרואידים:
טיפול במנות גבוהות של סטרואידים (פרדניזון במינון גבוה מ- 2 מ"ג/ק"ג/יום או מ- 20 מ"ג ליום במשקל מעל 10 ק"ג) פוגע בתגובה החיסונית לתרכיב השפעת על כן מומלץ לדחות את מתן החיסון עד לירידה במנת הסטרואידים בתנאי שהירידה הזו צפויה להתרחש לפני תחילת עונת השפעת. לטיפול במנות נמוכות יותר של סטרואידים יש השפעה מינימלית על עוצמת התגובה החיסונית לתרכיב.
אין נתונים לגבי יעילות התרכיב בילדים בני פחות מ- 6 חודשים על כן כאשר יש צורך להגן על תינוק בגיל זה מפני חשיפה לשפעת מומלץ לדאוג לחיסון/ מתן טיפול מניעתי לסובבים אותו.

תופעות לוואי
מאחר והתרכיב אינו מכיל גורם זיהומי פעיל, מתן התרכיב אינו גורם למחלת השפעת. תגובות מקומיות של אודם, נפיחות ורגישות עלולות להתרחש בכ10% מהמחוסנים. תגובות טוקסיות הכוללות חום וכאב שרירים מופיעות כ6-12 שעות לאחר החיסון ונמשכות יום או יומיים. תופעות אלו שכיחות יותר במחוסנים שלא נחשפו בעבר לאנטיגנים של זני השפעת וכן בילדים המחוסנים בתרכיב מלא (לא מפוצל). אחד מהחששות המלווים את מתן התרכיב הוא הארעות (Guilliain Barre Syndrome (GBS . מאז 1976 לא נרשמה עליה בהופעת התסמונת בהקשר למתן תרכיב השפעת. יש לזכור שמחלת השפעת כשלעצמה תגרום לשכיחות גדולה יותר של GBS כך שאין הצדקה להימנע ממתן החיסון לשפעת בשל החשש מGBS.
הוכח שמתן החיסון המומת לחולים אסתמטיים אינו גורם לפגיעה בתפקודי הראות אצלם.

הוראות נגד מלבד הוראות הנגד הכלליות למתן חיסונים
1. בוטלה הורית הנגד של אלרגיה אנפילקטית לחלבון ביצים לחיסוני השפעת - הן המומת והן החי מוחלש וזאת לאור נתונים המעידים כי תגובה אנפילקטית לחיסון השפעת הינה נדירה ביותר ולא נגרמת דווקא עקב מרכיב חלבון הביצה בתרכיב. בנוסף, ריכוז חלבון הביצה בחיסון הינו מזערי ביותר
אין צורך בשיטות מתן מיוחדות או בבדיקת רגישות בעור לחיסון למטופלים עם אלרגיה לביצים.
אנשים עם היסטוריה של רגישות לביצים המתבטאת בתגובות חמורות כגון אנגיואדמה, מצוקה נשימתית או שהצריכה התערבות כגון מתן אפינאפרין יכולים לקבל את החיסון במוסד בו יש ניסיון בזיהוי ובטיפול של תגובות אלרגיות חמורות. 
אנשים עם רגישות לביצים אשר מפתחים רק אורטיקריה לאחר אכילת ביצים יכולים לקבל חיסון נגד שפעת בכל מרפאה או מוסד בהם ניתן החיסון. 
אנשים שמסוגלים לאכול ביצה מבושלת מעט ללא כל תגובה קרוב לוודאי שאינם אלרגיים לחלבון ביצה. אין צורך באישור רפואי על העדר אלרגיה לביצים בילד המועמד לקבל חיסון בתרכיב המומת נגד שפעת.
2. אין לתת את החיסון למי שחלה בתסמונת גיאן ברה תוך 6 שבועות מקבלת חיסון לשפעת בעבר.

חיסון חי מוחלש נגד שפעת - Flumist
בשנים האחרונות הוכנס לשימוש חיסון חי מוחלש. חיסון זה ניתן בתרסיס לאף ולא בזריקה. חיסון זה מיועד להקנות הגנה כנגד ארבעת הזנים אותם מנבא ארגון הבריאות העולמי. 
בשנתיים האחרונות (2014-2016) ננמצאה יעילות נמוכה של החיסון החי המוחלש כנגד שפעת החזירים (שפעת H1N1). הממצאים לגבי היעילות נמצאו מגוונים במדינות שונות. בארה"ב לא נמצאה יעילות משמעותית כנגד זן זה בעוד שבאירופה נמצאה יעילות סביב 50%.  לאור זאת , החליטו רשויות הבריאות במדינות שונות, כולל בארה"ב ובישראל לתת עדיפות לחיסון הניתן בזריקה. לא צפוי שתרכיב חי מוחלש יהיה זמין בארץ בעונה הקרובה.  במדינות שונות באירופה  (אנגליה, אוסטריה, שוודיה, פינלנד, נורבגיה) ממשיכים במתן החיסון החי המוחלש כרגיל כולל התוכנית לחיסון ילדי בית הספר באנגליה. 

הרכב החיסון
החיסון מכיל את אותם 4  זני שפעת הכלולים בחיסון המומת.
החיסון אינו מכיל תימרוסל או חומרים משמרם אחרים.

קבוצות היעד לחיסון
החיסון מומלץ באנשים בריאים ללא מחלות רקע בני 2-49 שנים.

אופן המתן
התרכיב ניתן דרך האף
מותר לחסן בו זמנית עם חיסונים מומתים או חיים מוחלשים.
לא נדרש רווח זמן בין החיסון Flumist לבין חיסון מומת או סביל. יש לשמור על רווח של 4 שבועות לפחות בינו לבין חיסונים חיים מוחלשים כגון MMR/MMRV.
עובד בריאות עם דיכוי חמור במערכת החיסון אינו יכול לחסן נגד שפעת בתרכיב חי מוחלש בעוד שעובד בריאות הסובל ממחלה כרונית אחרת או עובדת הרה יכולים לחסן בתרכיב השפעת המוחלש.
המינון הוא 0.2 מ"ל (0.1 מ"ל לכל נחיר) בכל גיל.
אין צורך לחזור על החיסון במקרה של זליגתו מהאף, עיטוש, קינוח האף או בליעתו. 
מספר מנות החיסון שנדרשות: בדומה להנחיות המתן של החיסון המומת.

חליפיות בין החיסון Flumist לחיסונים אחרים נגד שפעת אפשרית.
ניתן להשלים את סדרת החיסון בכל תרכיב נגד שפעת (חי מוחלש או מומת).
בין מנות החיסון מומלץ רווח זמן של 4 שבועות.

הוראות נגד מלבד הוראות הנגד הכלליות למתן חיסונים והוראות הנגד למתן חיסון מומת נגד שפעת
 • הריון
 • פגיעה במערכת החיסון או חשד לפגיעה כזו (עקב מחלה או טיפול מדכא חיסון)
 • אסתמה
 • ארוע של צפצופים בשנה האחרונה בילדים בני 2-4 שנים או אסתמה מעל גיל 5 שנים.
 • נטילת תרופות מקבוצת הסליצילטים לאורך זמן ממושך בילדים בנ 2-17 שנים (עקב סיכון מוגבר לתסמונת Reye בגיל זה). 
 • מצבים שמגבירים את הסיכון לאספירציות כגון מחלות פרכוסית, בעיות שכליות או פגיעות בחוט השידרה.
אזהרות נוספות
 • יש לדחות את מתן החיסון עד 48 שעות לפחות מסיום טיפול אנטי ויראלי לשפעת כגון תמיפלו.
 • אם נדרש טיפול בתמיפלו תוך שבועיים ממתן החיסון, תידרש מנה חוזרת של החיסון בשל החשש מחיסול נגיף החיסון על ידי הטיפול התרופתי לפני הופעת תגובה חיסונית.
 • אם קיים גודש משמעותי באף – יש לדחות החיסון עד להחלמה.
 • לחולים בכל גיל עם אסתמה קיים סיכון להתלקחות צפצופים לאחר חיסון חי מוחלש
 • מחלות ממושכות שאינן מדכאות חיסון כגון מחלות ראות, לב, כליות, מחלה מטבולית, סוכרת, המוגלובינופתיות למיניהן - אין מספיק נתונים אך צפוי שהתרכיב החי מוחלש יהיה יעיל ובטוח. ההחלטה אם לתת חיסון חי מוחלש או מומת נתונה לשיקול דעתו של הרופא המטפל.
 • אנשים הנמצאים בשבוע שלאחר קבלת החיסון במגע קרוב עם חולים הסובלים מדיכוי חיסוני חמור המחייב שהייה בבידוד.
 • עובד בריאות המטפל בחולים עם דיכוי חמור במערכת החיסון לא יחוסן בתרכיב חי מוחלש ואם חוסן בו למרות ההמלצה הנ"ל עליו להמתין 7 ימים לפני חזרה לטפל בחולים עם דיכוי חיסוני חמור. 
תופעות לוואי
מופיעות לרוב 1-3 ימים לאחר מתן החיסון.
הנפוצות ביותר (מעל 40% מהמחוסנים) הן גודש באף/נזלת בכל גיל.
תופעות פחות שכיחות שתוארו:
עליית חום חולפת בילדים (10%>) , ובמבוגרים כאב גרון (28%).


להרחבה
הנחיות משרד הבריאות למניעת שפעת

מאמרים בנושא החיסון החי מוחלש לשפעת
 
Pebody R, Warburton F, Ellis J et al. Effectiveness of seasonal influenza vaccine for
adults and children in preventing laboratory-confirmed influenza in primary care in the United Kingdom: 2015/16 end-of-season results. Eurosurveillance 2016;  volume 21, Issue 38, 22 September 2016
 
Nohyne H , Baum U, Syrjänen R, et al.  Effectiveness of the live attenuated and the inactivated influenza vaccine in two-year-olds –a nationwide cohort study Finland, influenza season 2015/16. Eurosurveillance, 2016 Volume 21, Issue 38, 22 September 2016
  
Penttinen PM Friede MH. Decreased effectiveness of the influenza a(H1N1)pdm09 strain in live attenuated influenza vaccines: an observational bias or a technical
challenge? Eurosurveillance, Volume 21, Issue 38, 22 September 2016 
 
 

 
 
 
צרו אתנו קשר נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה,
צרו אתנו קשר ונדאג להשיב בהקדם: