טבלת החיסונים בישראלכך זה החלמהו חיסון?מהו אדג'ובנטהמחלות נגדן מחסניםגרפים - תחלואה בישראלחיסוני שגרהמתי יש להיזהר במתן חיסוניםחיסונים שאינם בשגרהצוות רפואי - מידע כלליצוות רפואי - חיסונים ספציפייםשאלות נפוצותטענות נפוצותעצות לילד המטיילחיסונים לילד המטיילחובת חיסונים? פורומיםתיאור התפרצות הפוליו בשפכי ישראל 2013-14

החיסון הפוליסכרידי לפנאומוקוק (פנאומובקס)

בארץ קיימים שני תרכיבים כנגד החיידק פנאומוקוק: החיסון הפוליסכרידי (פנאומובקס) והחיסון המצומד (פרבנר).

החיסון הותיק פנאומובקס מורכב מאנטיגנים קפסולריים פוליסכרידים מנוקים של 23 זנים של חיידק הפניאומוקוקוס. הזנים הללו אחראים לכ- 88% ממקרי הבקטרמיה והמנינגיטיס במבוגרים, לכ- 100% מהזיהומים הללו בילדים ולכ- 85% ממקרי דלקת האוזן התיכונה.
מאחר והאנטיגנים הם פוליסכרידים, האימונוגניות שלהם בילדים בני פחות מ 2-3 שנים היא נמוכה.
יעילות החיסון נעה בין 60%-85%. יש ליידע את המחוסנים או את הוריהם כי החיסון אינו מבטיח הגנה מלאה ועל כן יש להתייחס בהקדם לסימנים המחשידים לזיהום פנוימוקוקלי בקבוצות הסיכון.

אופן ומועדי המתן
התרכיב ניתן בהזרקה מתחת לעור וניתן להזריקו סימולטנית עם חיסונים אחרים כולל חיסון שפעת וחיסוני שגרה. התרכיב מיועד לילדים מעל לגיל שנתיים ומבוגרים שהם בסיכון גבוה לזיהום פנואומוקוקלי קשה.
מנת חיסון שניה (כעבור 5 שנים מהמנה הראשונה) מומלצת  במחוסנים עם סיכון גבוה במיוחד לחלות בזיהום פנואמוקוקלי קשה. מומלץ לחזור על החיסון פעם אחת בלבד.
לבני 65 ואילך שחוסנו במנה אחת  של התרכיב לפני גיל 65 שנים, מומלץ לקבל מנה נוספת לאחר שמלאו להם 65 שנים (אם חלפו 5 שנים לפחות מהמנה האחרונה).

המלצות לחיסון בתרכיב הפוליסכרידי
קבוצות הסיכון הגבוה במיוחד כוללות:
1. חסר אנטומי או תפקודי של הטחול כולל אנמיה חרמשית.
אם מתוכננת כריתה אלקטיבית של הטחול, מומלץ לחסן בתרכיב לפחות שבועיים לפני הניתוח בכדי להשיג רמת נוגדנים טובה מיד לאחר הניתוח.
2. חולים במחלת כליות כרונית או בסינדרום נפרוטי.
3. חסר חיסוני עקב ממאירויות המטולוגיות, השתלות אברים ומח עצם, טיפול בכמותרפיה ו/או בסטרואידים או זיהום בHIV. אם מתוכנן טיפול כמותרפי או השתלה מומלץ לחסן לפחות שבועיים לפני כן.
חיסון בתרכיב הניתן תוך כדי טיפול בכמותרפיה או הקרנות אינו יוצר תגובה חיסונית נאותה במקרים רבים ועל כן מומלץ לחזור על החיסון 3 חודשים לאחר הפסקת הטיפול.
4. שתל קוכלארי.

הקבוצות בסיכון גבוה כוללות:
1. חולים במחלות כרוניות כמו סכרת או מחלות מטבוליות אחרות, מחלות מערכת הלב וכלי דם, מחלות כרוניות של מערכת הנשימה, שחמת של הכבד, אלכוהוליזם, דליפת CSF.
2. אנשים בגיל 65 ומעלה ובמיוחד אלה השוהים במוסדות.

ילדים בני 2-6 שנים המשתייכים לקבוצת סיכון מומלץ על מתן חיסון נגד זיהום בפנאומוקוק על ידי שילוב של התרכיב המצומד עם התרכיב הפוליסכרידי.

תופעות לוואי
כוללות בעיקר (ב50% מהמקרים) תגובות מקומיות קלות באזור הזרקה. תגובות כלליות כמו חום וכאבי שרירים אינן שכיחות ותגובה אנפילקטית היא נדירה. 

הוראות נגד ואזהרות
אין הוראות נגד מיוחדות מלבד הוראות הנגד הכלליות למתן חיסונים

הריון: כעיקרון מומלץ לדחות את מתן החיסון עד לאחר הלידה מאחר שלא ידועה השפעתו של העובר. אולם, בנשים עם סיכון גבוה לזיהום פניאומוקוקלי מומלץ בכל זאת לתת את החיסון בהריון מאחר והסיכון מזיהום שכזה עולה על הסיכון לנזק הפוטנציאלי לעובר ממתן החיסון.

להרחבה
קישור לתדריך החיסונים של משרד הבריאות
צרו אתנו קשר נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה,
צרו אתנו קשר ונדאג להשיב בהקדם: