טבלת החיסונים בישראלכך זה החלמהו חיסון?מהו אדג'ובנט ?המחלות נגדן מחסניםגרפים - תחלואה בישראלחיסוני שגרהמתי יש להיזהר במתן חיסוניםחיסונים שאינם בשגרהצוות רפואי - מידע כלליצוות רפואי - חיסונים ספציפייםשאלות נפוצותטענות נפוצותעצות לילד המטיילחיסונים לילד המטיילחובת חיסונים? פורומיםהפוליו בשפכי ישראל 2013-14

 צוות רפואי - חיסונים ספציפיים - חיסון לפוליו

החיסון החי מוחלש (תרכיב סייבין, OPV) הוכן מזני פוליו 1,2,3 שעברו שינוי ע"י העברה בתרביות של תאי כליית קוף. חיסון זה הוצא משגרת החיסונים עקב הסיכון לגרימת מחלת שיתוק ילדים על ידי הזן המוחלש (סיכון שמוערך כ1 ל2.4 מיליון מנות) ועקב העובדה שהנגיף מופרש בצואת המחוסן במשך מספר שבועות לאחר המתן ועלול היה להיות מועבר לסביבה. החל משנת 2005 תוכנית חיסוני הפוליו בישראל מבוססת על החיסון המומת בלבד.
החיסון המומת (תרכיב סלק,IPV), מיוצר ע"י אינאקטיבציה של זני פוליו 1,2,3 שגדלו בתרבית של תאי כליית קוף ע"י פורמאלדהיד. פרט לכך, התרכיב מכיל כמויות מזעריות של סטרפטומיצין, ניאומיצין ופולימיקסין.
התרכיב יעיל מאוד במתן הגנה מהמחלה לאחר השלמת סדרה של 3 מנות חיסון.

מועדי המתן (ראה טבלת החיסונים בישראל)
במסגרת שגרת החיסונים בגיל הילדות נתנת סדרת חיסון ראשונית הכוללת 4 מנות.
החיסון לפוליו (בשילוב עם החיסון נגד דיפטריה, טטנוס, שעלת והמופילוס אינפלואנזה B) ניתן החל מגיל חודשיים ב-3 מועדים ברווח זמן של 6-8 שבועות בינהם ומנת דחף הניתנת בגיל שנה (כעבור 6-12 חודשים לאחר המועד השלישי).
מנת דחף נוספת ניתנת בכיתה ב' (גיל 7-8 שנים) בשילוב עם מנת דחף של חיסון נגד דיפטריה, טטנוס ושעלת. 

הוראות לחיסון במצבים הבאים:
הריון: ניתן לחסן אם קיים צורך בהגנה מיידית עקב סיכון גבוה לחשיפה.
הנקה ומחלה שלשולית קלה אינם מהווים הורית נגד למתן IPV (או OPV).

תופעות לוואי
לא נרשמו לרוב תופעות לוואי מיוחדות לתרכיב IPV.

הוראות נגד (מלבד הוראות הנגד הכלליות למתן חיסונים)
1. אין לתת את התרכיב המומת למחוסנים עם רגישות יתר לאחת מהאנטיביוטיקות הבאות: סטרפטומיצין, ניאומיצין או פולימיקסין
2. חסר חיסוני: אין לתת את התרכיב החי (OPV) למטופלים עם חסר אימוני ראשוני או משני. כמו כן אין לתת את החיסון החי למחוסנים בריאים הגרים באותו בית עם חולים הסובלים מחסר חיסוני. אם החיסון החי ניתן בטעות לבן בית של חולה עם חסר חיסוני יש להקטין את המגע בין המחוסן לחולה למשך 6 שבועות לאחר החיסון. אין מניעה למתן התרכיב המומת לאוכלוסיית חולים זו אם כי התגובה החיסונית עלולה להיות נמוכה.

להרחבה
קישור לתדריך החיסונים של משרד הבריאות
על המחלה והחיסון לפוליו ב- Pink Book מטעם אתר החיסונים של ה-CDC
האתר נועד לספק מידע עדכני ומהימן על החיסונים השונים, יעילותם, תופעות הלוואי שלהם, תוך שימוש במקורות מדעיים. נכלל גם פרק  המיועד לצות הרפואי.
האתר מנוהל על ידי רופאים מומחים ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות.  
אוריון  -  שיווק באינטרנט | בניית אתרים