טבלת החיסונים בישראלכך זה החלמהו חיסון?מהו אדג'ובנטהמחלות נגדן מחסניםגרפים - תחלואה בישראלחיסוני שגרהמתי יש להיזהר במתן חיסוניםחיסונים שאינם בשגרהצוות רפואי - מידע כלליצוות רפואי - חיסונים ספציפייםשאלות נפוצותטענות נפוצותעצות לילד המטיילחיסונים לילד המטיילחובת חיסונים? פורומיםתיאור התפרצות הפוליו בשפכי ישראל 2013-14

חיסון לצהבת A

התרכיב מכיל נגיף צהבת A  שעבר אינאקטיבציה באמצעות פורמלין ותוספת של אלומיניום הידרוקסיד כאדג'ובנט. יעילות החיסון מוערכת בכ- 94%-100% במניעת מחלה. עדיין לא ידוע לכמה שנים החיסון מקנה הגנה ואם יהיה צורך במתן מנת דחף בעתיד. על פי מודלים קינטיים תיאורטיים, רמת נוגדנים מגינה תישאר לפחות 20 שנה לאחר השלמת הסדרה.

אופן ומועדי המתן (ראה טבלת החיסונים בישראל)
קיימים שני מינונים של התרכיב: התרכיב הפדיאטרי מכיל 720 יחידות והוא מיועד למחוסנים עד גיל 18 שנה, והמינון למבוגרים מגיל 19 ומעלה המכיל 1440 יחידות.
התרכיב ניתן באופן שגרתי בטיפות החלב במסגרת תכנית החיסונים החל מגיל 18 חודש. החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של 6-12 חודש ביניהן. יש להזריק את התרכיב לתוך השריר בלבד (שריר הירך בפעוטות או הדלטואיד לגדולים יותר).
 
תופעות לוואי
התופעות הללו הנן קלות וכוללות כאב מקומי, אודם, נפיחות והתקשות במקום ההזרקה. לעיתים יתכנו תגובות כלליות כגון עלית חום, עייפות, בחילה, הקאה ושלשול.

הוראות נגד
אין הוראות נגד מיוחדות מלבד הוראות הנגד הכלליות למתן חיסונים

הוראות חיסון במצבים מיוחדים

חולים עם חסר חיסוני:
אין מניעה למתן החיסון לאוכלוסיית חולים זו אם כי התגובה החיסונית עלולה להיות נמוכה.
מתן בו זמני עם אימונוגלובולין:
מתן שכזה (כמו בהגנה שלאחר חשיפה) מביא גם כן להיפוך סרולוגי ויצירת נוגדנים לנגיף. אמנם רמת הנוגדנים שנוצרת היא נמוכה יותר מאשר במתן החיסון הפעיל בלבד, אולם קרוב לודאי שאין לכך השפעה על יעילותו הקלינית של החיסון.
הריון:
באופן כללי מומלץ להימנע מחיסונים בהריון, אולם כיון שהתרכיבים מומתים הסיכון לפגיעה בעובר זניח. ניתן לחסן אישה הרה אם קיימת התוויה לחיסון.

התוויות למתן חיסון פעיל לפני חשיפה
פרט לחיסון השגרתי מומלץ לתת את החיסון לאוכלוסיות בסיכון לחלות בצהבת A כולל: 
1.  מטיילים לארצות עם שכיחות גבוהה של המחלה.
2. חולים במחלות כבד כרוניות שהם בסיכון לפתח דלקת כבד דוהרת מזיהום בצהבת A.
3. גברים המקיימים יחסי מין עם גברים.
4. משתמשים בסמים.
5. מטופלים בגורמי קרישה הניתנים בזריקה. 
6.  אנשים עם חסר G6PD (Glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency)
7. אנשים עם חשיפה תעסוקתית לנגיף: עובדים במוסדות לילדים ובישיבות, עובדים בשרות בתי הסוהר, עובדי גן חיות ואחרים שבאים במגע עם פרימטים (non human primates) כגון קופים.
8. אנשים העוסקים במגע ישיר עם מזון.

התוויות למתו מתן חיסון סביל לפני חשיפה
באנשים שנוסעים לארצות עם שכיחות גבוהה של צהבת A המניעה נעשית לרוב על ידי חיסון פעיל, אך בנסיבות מיוחדות (ראה הנחיות משרד הבריאות ליוצאים לחו"ל) מומלץ על מתן חיסון סביל.

מניעת צהבת A לאחר חשיפה
מומלצת לאנשים לא מחוסנים שנחשפו לחולה צהבת A (בשבועיים שקדמו להופעת המחלה) במגע קרוב כמו בני בית או מגעים מיניים של החולה, כמו גם מגעים במוסדות סגורים כולל בסיסי צבא, מוסדות לחוסים ובבתי סוהר.
המניעה אפשרית על ידי מתן חיסון פעיל או סביל. מומלץ לתת את הטיפול המונע תוך שבועיים (אך עדיף בהקדם ורצוי תוך שבוע) ממועד החשיפה. אין צורך בבדיקה סרולוגית של המגעים לפני מתן החיסון הפעיל.
בבני 40-1שנים ללא ליקוי במערכת החיסון, ללא מחלת כבד ממושכת וללא הורית נגד למתן חיסון פעיל: מתן חיסון פעיל עדיף כיון שמקנה חסינות ארוכת טווח (מומלץ להשלים מנה שניה של חיסון כעבור 6-12 חודשים מהראשונה).
תינוקות צעירים מגיל שנה, בני 41 ומעלה בריאים, נשים הרות, אנשים עם ליקוי במערכת החיסון, אנשים עם מחלת כבד ממושכת ואנשים עם הוריות נגד למתן חיסון פעיל בכל גיל: מומלץ מתן חיסון סביל הכולל זריקה תוך שרירית של אימונוגלובולין במינון של 0.02 מ"ל/ק"ג.
בבני 41 ומעלה ובנשים הרות חיסון סביל עדיף, אולם ניתן לתת חיסון פעיל כאשר החיסון הסביל אינו זמין.
במטופלים שאצלם קיימת התוויה לחיסון ארוך טווח ניתן ורצוי לשלב את החיסון הסביל עם המנה הראשונה של החיסון הפעיל.
אין מידע על יעילותם של תרכיבים משולבים כגון Twinrix לאחר חשיפה.

התפרצות צהבת A בגני ילדים
כאשר מאובחן זיהום חריף בצהבת A בעובד הגן בו מבקרים ילדים שעדיין לא עברו גמילה מטיטולים או בילד או בבני משפחה של לפחות שניים מילדי הגן, אזי קיימת הוריה למתן טיפול מניעתי לכל המגעים הלא מחוסנים ולמטפלים בהם. מומלץ לתת את הטיפול המניעתי גם לעובדים וילדים חדשים המצטרפים לגן עד תום 6 שבועות מאז שזוהה המקרה האחרון.
התפרצות צהבת A בבתי ספר
חשיפה לחולה בודד עם זיהום חריף בצהבת A במסגרת ביה"ס איננה מהווה בד"כ הוריה למניעה. יש לשקול מתן החיסון למגעים ההדוקים בכיתה רק אם יש עדות ליותר ממקרה אחד בתקופה וחשד להתפרצות בקבוצה/ כיתת בית ספר.
צוות רפואי
אין בד"כ התוויה למתן טיפול מונע לצוות רפואי שטיפל בחולה צהבת A .

להרחבה
קישור לתדריך החיסונים של משרד הבריאות
על המחלה והחיסון לצהבת A קישור ל-Pink Book מטעם אתר החיסונים של ה-CDC
צרו אתנו קשר נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה,
צרו אתנו קשר ונדאג להשיב בהקדם: