טבלת החיסונים בישראלכך זה החלמהו חיסון?מהו אדג'ובנטהמחלות נגדן מחסניםגרפים - תחלואה בישראלחיסוני שגרהמתי יש להיזהר במתן חיסוניםחיסונים שאינם בשגרהצוות רפואי - מידע כלליצוות רפואי - חיסונים ספציפייםשאלות נפוצותטענות נפוצותעצות לילד המטיילחיסונים לילד המטיילחובת חיסונים? פורומיםתיאור התפרצות הפוליו בשפכי ישראל 2013-14

חיסון לחצבת חזרת ואדמת

התרכיב  לחצבת חזרת ואדמת (MMR) הוא תערובת של 3 נגיפים חיים מוחלשים: חצבת, חזרת ואדמת אשר הוכנו כל אחד בנפרד.
הכנתם של נגיף החצבת והחזרת כוללת בין היתר גידולם בתרבית של תאי עובר תרנגולת.
נגיף האדמת המוחלש עבר שינוי על ידי גידולו בתרבית תאים אנושיים דיפלואידיים.
התרכיב מכיל סורביטול כחומר מייצב, עקבות נאומיצין, חומצות אמיניות, לקטוז ומניטול.
אופן ומועדי המתן (ראה טבלת החיסונים בישראל)
מנה אחת של התרכיב כוללת 0.5 מ"ל וניתנת בהזרקה תת-עורית.
במסגרת חיסוני השיגרה של גיל הילדות ניתנה בעבר מנה אחת בלבד של התרכיב (בגיל 12 חודשים). מנה אחת מקנה הגנה ארוכת טווח לרוב המחוסנים. אחוז קטן מהם יאבדו במשך השנים את ההגנה ועל כן כיום מומלץ כשיגרה על מנה נוספת הניתנת באופן שגרתי בגיל 6-7 שנים/כיתה א' אך יכולה גם להינתן 4 שבועות ויותר לאחר החיסון הראשון.
אם המנה הראשונה של החיסון ניתנה לפני גיל שנה, אין לספור מנה זו כתקפה ומומלץ לתת שתי מנות נוספות החל מגיל 12-15 חודש.
החל מ1.9.08 החיסון MMR ניתן בצרוף עם החיסון נגד אבעבועות רוח (MMRV) על ידי תרכיב משולב הקרויPRIORIX – TETRA בגיל שנה ובכיתה א'.

תופעות לוואי
הסיכון לתופעות לוואי אינו גבוה יותר כאשר התרכיב ניתן לבעלי חסינות למרכיביו כגון לאחר חיסון קודם או מחלה טבעית.
5-15% מהמחוסנים יפתחו ביום ה- 5-12 לאחר החיסון חום שעלול להיות גבוה. החום עלול להימשך ימים אחדים ובד"כ איננו מלווה בסימפטומים אחרים. תיתכן פריחה חולפת אצל 5% ממקבלי החיסון ולעיתים שיעול, דלקת גרון ודלקת עיניים. 
לא נמצאה הוכחה לקשר סיבתי בין החיסון MMR לבין תופעות מצד מערכת העצבים המרכזית.
הסיכון לאנצפליטיס לאחר החיסון כולל SSPE) Subacute sclerosing panencephalitis) הוא פחות מ- 1 למיליון. (לעומת מקרה אחד ל1000 מקרי מחלת החצבת) מחקרים עדכניים הפריכו את הטענה כי החיסון גורם לאוטיזם או מחלת מעי דלקתית.
תופעות לוואי מקומיות כגון אודם, כאבים ונפיחות מקומית באיזור ההזרקה הן נדירות.
תופעות הקשורות למרכיב האדמת:
הגדלה קלה של בלוטות הלימפה הינה שכיחה למדי לאחר החיסון.
כאבי מפרקים מדווחים אצל 0.5% מהילדים המחוסנים ומערבים בעיקר מפרקים קטנים. עירוב המפרקים בצורה של ארתרלגיה או ארתריטיס שכיח יותר בנשים לאחר ההתבגרות שאצלן הוא מתרחש בשכיחות של 10-15%, מופיע כ 1-3 שבועות לאחר החיסון ובד"כ חולף.
בכל גיל תופעות פרקיות שכיחות יותר לאחר מחלת האדמת מאשר לאחר החיסון. כמו כן, צפוי שלאחר מנה שניה של החיסון התופעות הללו יהיו בשכיחות נמוכה יותר.
תופעות נדירות: נויריטיס פריפרית חולפת.
תופעות לוואי ספציפיות ונדירות למרכיב החזרת כוללות אורכיטיס ופרוטיטיס.

הוראות נגד (מלבד הוראות הנגד הכלליות למתן חיסונים)
1. תופעות אלרגיות אינן שכיחות וברובן הן קלות וחולפות. הן מבטאות תגובה למרכיבים כמו ג'לטין או ניאומיצין. תגובה אנפילקטית היא נדירה. יש להימע ממתו החיסון אם ידוע על רגישות יתר אנפילקטית לאחד ממרכיבי החיסון כגון ג'לטין או נאומיצין.
2. תרומבוציטופניה
סיבוך כזה עלול להתפתח בשיעור של 1 ל- 25,000-40,000 מחוסנים תוך חודשיים מהחיסון כאשר רוב המקרים מתרחשים 2-3 שבועות מהחיסון.  לא ידוע על מקרי תמותה בעקבות תרומבוציטופניה מהחיסון,  מה גם שהסיכון לתרומבוציטופניה גדול פי 10 אחרי מחלת חצבת או אדמת מאשר לאחר החיסון.
המלצת משרד הבריאות בארץ הינה להימנע ממתן מנה נוספת של חיסון MMR במקרים שבהם הטרומבוציטופניה הופיעה בטווח של חודשיים לאחר החיסון.
לילדים עם עבר של תרומבוציטופניה מכל סיבה שהיא יש סיכון מוגבר להופעת הסיבוך הזה ולכן יש לשקול את הסיכון-תועלת בילדים אלו.
במקרים שבהם נמנעים ממתן מנה נוספת של תרכיב MMR מומלץ לבדוק רמת חסינות ספציפית לחצבת, אדמת וחזרת.
3. הריון
אין לתת חיסון MMR לנשים הרות. עם זאת, אין צורך להזהיר אישה להמנע מהריון לאחר קבלת התרכיב MMR, אין מניעה לחסן בני משפחה של אישה הרה ואם במקרה התרכיב ניתן לאישה הרה אין הצדקה לשקול הפסקת הריון.

הוראות לחיסון במצבים הבאים: 
רגישות יתר לביצים
התרכיב החי כנגד חצבת וחזרת הוכן מנגיף שגדל בתרביות פיברובלסטים של עוברי עוף. למרות זאת התרכיב איננו מכיל כמות משמעותית של אנטיגנים של ביצים.
ילדים רגישים לביצים כולל כאלו עם רגישות יתר אנפילקטית אינם  בסיכון מוגבר לפתח תגובה אנפילקטית מחיסון ה- MMR. לאור זאת, ילדים עם אנמנזה של רגישות לחלבון ביצים (כולל רגישות אנפליקטית)
 יקבלו תרכיבים המכילים מרכיבים חצבת וחזרת (כגון MMR/MMRV) במקומות רגילים למתן חיסונים, כגון: טיפת חלב, בית ספר, מרפאה לנוסעים לחו"ל, מרפאה של קופת חולים.(קישור לעדכון הנחיות משרד הבריאות למתן החיסון לחצבת, חזרת לבעלי רגישות אנפליקטית לחלבון ביצה).

שחפת
חיסון MMR איננו גורם להתלקחות שחפת. אין צורך בביצוע שגרתי של תבחין טוברקולין לפני מתן חיסון MMR. אם יש צורך לבצע תבחין טוברקולין מומלץ לעשותו ביום החיסון או רק 6 שבועות לאחריו, מכיוון שהחיסון מעכב זמנית את התגובה העורית לתבחין טוברקולין. למועמדים לקבלת חיסון MMR הסובלים ממחלת שחפת פעילה מומלץ לתת את התרכיב לאחר תחילת הטיפול נגד שחפת.
חסר חיסוני: הנחיות בחיסון במצבים מיוחדים 
חולים עם זיהום ב- HIV : הנחיות בחיסון במצבים מיוחדים
חולים המטופלים על ידי סטרואידים:  הנחיות בחיסון במצבים מיוחדים.
היסטוריה אישית או משפחתית של מחלה פרכוסית או פגיעה סטטית במערכת העצבים: הנחיות בחיסון במצבים מיוחדים
מתן חיסון MMR  ותרכיבים אחרים : ראה הוראות כלליות למתן חיסונים
מתן אימונוגלובולינין (סטנדרטי או ספציפי)/תוצרי דם לאחרונה: ראה מתן חיסונים בסמוך לתוצרי דם
מתן חיסון MMR לאחר חשיפה:  עד 72 שעות לאחר המגע עם חולה חצבת מתן תרכיב MMR יכול למנוע התפתחות מחלת קלינית של חצבת , ותאורטית גם לאחר מגע עם חולה אדמת (אם כי אין לכך הוכחה מדעית). מתן אימונוגלובולין לאחר מגע עם חולה חצבת מומלץ למגעים עם הוראות נגד לחיסון הפעיל (במינון של 0.25 מ"ל /ק"ג עד 6 ימים ממועד המגע). חיסון לאחר חשיפה לחזרת לא תמיד ימנע את המחלה.
פרוט בתדריך החיסונים של משרד הבריאות.
מניעת אדמת בנשים בגיל הפיריון

יש לוודא כי נשים בגיל הפריון מוגנות מפני אדמת. אבחנה קלינית של אדמת בעבר איננה אמינה מספיק ואיננה מהווה אינדיקציה לחסינות לאדמת. מומלץ לחסן נשים בגיל הפריון (שאינן בהריון) ללא תיעוד אמין של קבלת שתי מנות תרכיב נגד אדמת אלא אם קיים תיעוד של כיל נוגדנים מגן לאדמת. במקרים הללו לא מומלץ לבדוק כיל של נוגדנים לאדמת אלא לחסן. אין צורך באזהרת האישה להימנע מהריון לאחר קבלת החיסון. אם נמצא כי אישה הרה אינה מחוסנת לאדמת, מומלץ לתת את החיסון לאחר הלידה.
מניעת חזרת
מומלץ לחסן מתבגרים או מבוגרים שנולדו לאחר שנת 1957 שאינם ממלאים את אחד מהבאים:
א. תיעוד אמין של 2 מנות חיסון לחזרת שניתנו לאחר גיל שנה .
ב. תיעוד רפואי של אבחנה קלינית ומעבדתית של חזרת .
ג. תיעוד של כיל נוגדנים מגן לחזרת.
במצב הזה לא מומלץ לבדוק כייל של נוגדנים לחזרת אלא לחסן. חיסון "מיותר" לאדם שהוא כבר מחוסן אינו גורם לנזק.

להרחבה
קישור לתדריך החיסונים של משרד הבריאות
על המחלות חצבת חזרת ואדמת והחיסון ב- Pink Book מטעם אתר החיסונים של ה-CDC
צרו אתנו קשר נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה,
צרו אתנו קשר ונדאג להשיב בהקדם: