טבלת החיסונים בישראלכך זה החלמהו חיסון?מהו אדג'ובנטהמחלות נגדן מחסניםגרפים - תחלואה בישראלחיסוני שגרהמתי יש להיזהר במתן חיסוניםחיסונים שאינם בשגרהצוות רפואי - מידע כלליצוות רפואי - חיסונים ספציפייםשאלות נפוצותטענות נפוצותעצות לילד המטיילחיסונים לילד המטיילחובת חיסונים? פורומיםתיאור התפרצות הפוליו בשפכי ישראל 2013-14

שפעת

שפעת ( Influenza)

מהי מחלת השפעת?
מהם הסימפטומים של מחלת השפעת?
מי נמצא בסיכון לסיבוכי השפעת?
מהו ההבדל בין שפעת עונתית לשפעת פנדמית/שפעת חזירים?
האם ישנו טיפול לשפעת?


מהי מחלת השפעת?
מקור שמה של המחלה בלועזית הוא מהמילה "השפעה" – בשל ההשפעה הרבה הנוגעת למחלה על כל אורחות החיים בעונת החורף בעיקר.
מחלת השפעת היא מחלה נגיפית המאופיינת בהתפרצויות עונתיות בהיקף גדול. גורם המחלה הוא נגיף האינפלואנזה המועבר מאדם לאדם באמצעות דרכי הנשימה.
בדומה להדבקה בכל נגיף שפעת אחר ההדבקה מתרחשת באמצעות טיפות זעירות הניתזות מדרכי הנשימה בזמן דיבור, שיעול או התעטשות.
לנגיף מספר מאפיינים ייחודיים הכוללים:
1) עונתיות קבועה: הנגיף גורם למחלה בעונת החורף בחצי הכדור הצפוני, בחודשי הקיץ בחצי הכדור הדרומי ובאזורים הטרופיים - בעונות הגשומות.
2) יכולת לעבור שינויים: הנגיף משנה תכופות את מיבנה החלבונים שעל פניו, ומערים על-ידי כך על מערכת החיסונים שיצרה נוגדנים כלפי הגירסה הקודמת שלו. כך יכולה המחלה להישנות אצל אותו אדם.
3) גרימת מחלה בהיקף גדול: בזמן התפרצות השפעת נפגעים מהמחלה ילדים ומבוגרים רבים
(עד שליש מהילדים ו- 10% מהמבוגרים), תופעה זו מובילה להיעדרויות בולטות ממקומות העבודה ומבתי-הספר, ומטילה עומס כבד על בתי-החולים והמרפאות.

מהם הסימפטומים של מחלת השפעת?
תקופת הדגירה של המחלה קצרה (1 עד 4 ימים) ולאחריה מופיעים כאבי ראש, צמרמורות, שיעול, ובהמשך: חום גבוה, שיעול נזלת וכאבי שרירים. החום נמשך 3- 6 ימים, אך שיעול עם ליחה יכול להימשך עד שבועיים לאחר מכן. החולה מהווה מקור להידבקות 1- 2 ימים לפני הופעת החום ועד 5 ימים לאחריה.
סימניה של מחלת השפעת והתופעות הכרוכות בה מטרידים ואינם נעימים, אך הם חולפים מאליהם לאחר מספר ימים. אולם, הבעייתיות של המחלה (להבדיל מנגיפים אחרים הגורמים לתמונה דמוית שפעת) קשורה בעיקר בסיבוכיה. הסיבוכים כוללים דלקת בריאה, דלקת בסימפונות, דלקות אוזניים וכן סיבוכים במערכת העצבים.

מי נמצא בסיכון לסיבוכי השפעת?
קיימות קבוצות שונות באוכלוסייה שלהם נטייה מוגברת ללקות בסיבוכי המחלה. הקבוצות הללו כוללות: קשישים, חולים במחלות כרוניות של מערכת הנשימה (כולל אסתמה), חולי לב, חולים במחלות כליה, חולי סוכרת, חולים הסובלים מהשמנת יתר, חולים עם חסר מלידה או נרכש במערכת החיסון, מטופלים בסטרואידים ו/או בכימותרפיה, נשים בהריון, ואף תינוקות רכים.
בקרב קבוצות אוכלוסייה אלו שיעורי הסיבוכים גבוהים וכן גבוהים שיעורי האשפוז והתמותה עקב המחלה וסיבוכיה. לפיכך יש צורך למנוע או להקטין ככל האפשר את נטל המחלה בקרב אוכלוסיות אלו.

מהו ההבדל בין שפעת עונתית לשפעת פנדמית/שפעת חזירים?
מדי שנה נגיף השפעת משנה במעט את מבנה החלבונים שעל פניו ובדרך זו מערים על מערכת החיסון שיצרה נוגדנים כלפי הגרסה הקודמת שלו. בדרך זו האוכלוסייה נותרת ללא הגנה או עם הגנה חלקית בלבד מפני הנגיף ולכן חשופה להתפרצות עונתית בהיקף גדול. בהתפרצות עונתית היקף התחלואה נותר מוגבל יחסית הודות להגנה החלקית הקיימת מפני הנגיף ברוב האוכלוסייה.
ככל שהשינוי בנגיף גדול יותר, כך ההתפרצות קשה יותר. אחת מסכנותיה הגדולות של מחלת השפעת היא גרימת מחלה בהיקף ענק וזאת עקב הופעת זן חדש ששינה בצורה קיצונית את הרכב האנטיגנים שלו. כאשר זני שפעת ממוצאים שונים (אדם/חזיר/עוף) מתרבים באותו תא יתכן שיחלוף של מקטעים גנטיים בין נגיפים. שיחלוף כזה עלול להוביל בסופו של דבר להיווצרות זן שפעת חדש לחלוטין שאינו מוכר למערכת החיסון. זן שפעת כזה גורם להתפרצות המכונה בשפה הרפואית "פנדמיה" (מגיפה כלל עולמית). מגיפה כזו מאיימת לגרום לתמותה גבוהה מאוד.
בהיסטוריה ידועות התפרצויות קשות של המחלה שגרמו לתמותה המונית כמו מגפת השפעת של שנת 1918, שהפילה 30 מיליון חללים - יותר ממספר הרוגי כל שנות מלחמת העולם הראשונה!
שפעת החזירים (שפעת 2009 A/H1N1 Influenza) שפקדה את העולם באביב 2009 הוכרזה על ידי ארגון הבריאות העולמי כשפעת פנדמית.
שפעת החזירים הובילה אומנם לשיעורי תחלואה גבוהים כולל סיבוכים ותמותה בקרב האוכלוסייה הצעירה. אולם, למרבה המזל, הפנדמיה של שפעת החזירים לא היתה קטלנית בדומה לפנדמיות שתוארו בעבר.

האם ישנו טיפול לשפעת?
הטיפול במחלה באמצעות תרופות להקלת סימני המחלה כמו תרופות להורדת החום ולהקלת הנזלת והשיעול. כיון שהשפעת נגרמת על ידי נגיף טיפול אנטיביוטי אינו מועיל.
לאחרונה הוכנסו לשוק תרופות המיועדות להקטין את התפשטות הנגיף בגוף. התרופות הללו (כמו *Oseltamivir [ Tamiflu ] או *Zanamivir [*Relenza]), יעילות בעיקר אם הן ניטלות ביומיים הראשונים למחלה או כמניעה לאחר היחשפות לנגיף.

לקישור לחיסון המגן ממחלה זו
לקישור לחיסון החדש לשפעת
לקישור לדף השפעת באתר ה CDC
צרו אתנו קשר נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה,
צרו אתנו קשר ונדאג להשיב בהקדם: