טבלת החיסונים בישראלכך זה החלמהו חיסון?מהו אדג'ובנטהמחלות נגדן מחסניםגרפים - תחלואה בישראלחיסוני שגרהמתי יש להיזהר במתן חיסוניםחיסונים שאינם בשגרהצוות רפואי - מידע כלליצוות רפואי - חיסונים ספציפייםשאלות נפוצותטענות נפוצותעצות לילד המטיילחיסונים לילד המטיילחובת חיסונים? פורומיםתיאור התפרצות הפוליו בשפכי ישראל 2013-14

הפטיטיס B

החיסון לצהבת B (הפטיטיס B ), ניתן למניעת מחלת כבד חמורה העלולה להתפתח בעקבות זיהום בנגיף.
החיסון ניתן בזריקה לשריר, בשלוש מנות מיד לאחר הלידה, בגיל חודש ובגיל חצי שנה.

 

מיהו הנגיף צהבת B ?

זהו נגיף שתוקף את הכבד. זיהום בנגיף קרוי גם "המגפה השקטה" כיון שרבים מהנדבקים הם ללא סימני מחלה אפילו במשך עשרות שנים עד להופעת דלקת של הכבד. ברוב המקרים הדלקת בכבד מובילה למחלה כרונית שעלולה לגרום לשחמת הכבד או סרטן כבד (סיכון של פי 200 מהאוכלוסיה הכללית !). בחלק מהמקרים מתפתחת אי ספיקת כבד עד כדי צורך בהשתלת כבד ומוות.

ככל שההדבקה מתרחשת  בגיל צעיר יותר עולה הסיכון למחלה כרונית. כך למשל 90% מהילודים שידבקו יפתחו מחלה כרונית, לעומת 50% מאלו אשר נדבקים בגיל הילדות ו- 5% מהמבוגרים (ראה גרף מצורף).


איך נדבקים בנגיף צהבת B ?

אפשר להידבק בנגיף בדרכים שונות כיון שהנגיף מופרש בנוזלי גוף שונים. הנגיף מצוי בריכוז גבוה בדם אצל נשאי הנגיף, אך הוא מצוי בריכוז בינוני גם ברוק, בנוזל הזרע והנרתיק.

דרך ההדבקה העיקרית לכן היא הדבקה דרך הדם למשל בעירוי דם, דקירה ממחט מזוהמת או לידה לאם נשאית. בנוסף, תיתכן הדבקה במגע מיני או בעקבות נשיכה. אפשר להידבק בנגיף גם לאחר מגע אקראי העוקף את העור (כמו בפה, בעיניים או דרך חתכים בעור)  עם כמות מזערית של נוזלי גוף מזוהמים כגון דם או רוק, למשל בעקבות שיתוף כלי אוכל, כלי רחצה, סכיני גילוח או מברשות שיניים. הדבקה כזו שכיחה בין מגעים קרובים כגון בני משפחה.

 

האם ניתן להימנע בקלות מזיהום בנגיף צהבת B ?

אמנם, חלק מגורמי סיכון להדבקות בנגיף ידועים ומוכרים כמו  הזרקת סמים, קעקועים ומגע מיני עם אנשים מזוהמים בנגיף. עובדים במערכת הבריאות וחולי דיאליזה גם הם בסיכון גבוה להדבקות בנגיף. אולם ניתן להידבק גם בעקבות חשיפה אקראית לנוזלי גוף נגועים של נשא. מאחר ולמרבית החולים אין סימני מחלה והם אינם יודעים על מחלתם, הימנעות מחשיפה היא לרוב קשה ולעיתים אף בלתי אפשרית.


איך מכינים את חיסון?

זהו חיסון מומת  המופק בשיטה של הנדסה גנטית ומכיל כמות קטנה של חלבון ממעטפת הנגיף צהבת B , המכונה אנטיגן השטח (hepatitis B surface antigen ).
החיסון אינו יכול לגרום למחלה ואינו מכיל מוצרי דם.

 

למה לא לחסן את קבוצות הסיכון בלבד?

השיטה הזו נוסתה בעבר ונכשלה: בארה"ב בשנות ה-80  הוחל במתן החיסון אך ורק לקבוצות הסיכון להידבק בנגיף (למשל לעובדי בריאות, חולי דיאליזה, מזריקי סמים). במעקב של 10 שנים לא הפחיתה גישה זו את שיעורי התחלואה בצהבת B  באוכלוסיה.  ההסבר לכך נעוץ בעובדה שגם קבוצות שאינן בסיכון גבוה יכולות להידבק בנגיף.

בעקבות כישלונה של האסטרטגיה הזו החיסון מומלץ כיום למתן שיגרתי לכל התינוקות בארה"ב וגם בישראל. בעקבות הכללת החיסון בשגרת חיסוני הילדות החלו שיעורי התחלואה בצהבת B   לרדת.

גרף התחלואה בהפטיטיס B ביחס להחלת החיסון


חיסון שמונע סרטן

זהו אחד משני החיסונים הקיימים כיום המונעים סרטן.

נגיף צהבת B עלול לגרום לסרטן הכבד.

החיסון השני שמונע סרטן הינו החיסון כנגד נגיף הפפילומה האנושי שגורם לסרטן צוואר הרחם.

 

האם יש לחיסון תופעות לוואי?
3-9 מתוך 100 ילדים יסבלו מכאב במקום ההזרקה,
6 מתוך 100 יפתחו חם נמוך,
2 מתוך 10 יכולים לפתח אי שקט או עייפות.
תופעות לוואי משמעותיות יותר הן נדירות במיוחד.

מדוע עלי לחסן את  ילדי כבר בחדר לידה למרות שידוע שאינני נשאית של הנגיף?

בהדבקה בינקות יש סיכון גבוה מאד (90%) שהמחלה תיהפך לכרונית עם הסיבוכים הנובעים ממנה, אי ספיקת כבד  וסרטן כבד. 1 מתוך 4 ילדים שידבקו בינקותם ימותו ממחלה זו.
בנוסף, רוב ההדבקה בישראל אינה במעבר ביחסי מין כפי שנהוג לחשוב, אלא בעקבות מגע אקראי עם כמות  מזערית של נוזל גוף מזוהם של בן משפחה או  חולה אחר. כיון שמרבית הלוקים במחלה אינם יודעים על כך, לא ניתן למנוע מראש מגע כזה. נשיכת ילד אחר בגן וגם דקירה ממחט שהושארה בגן המשחקים או על חוף הים על ידי נרקומן הן אפשרויות נוספות להדבקה.

על כן, מתן החיסון מיד לאחר הלידה מקנה הגנה מוקדמת ביותר, ומונע את כל אפשרויות ההדבקה הבלתי צפויות והבלתי נשלטות.


למי אין לתת את החיסון ?
אין מגבלות מיוחדות מלבד 
לאזהרות הכלליות למתן חיסונים

הסרת אצוות החיסון סייביואק מהמדפים - אוגוסט 2015 

קישור למחלה ממנה מגן חיסון זה

הרחבה לצוות רפואי

קישור לדף ההפטיטיס B באתר החיסונים של ה CDC

 

צרו אתנו קשר נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה,
צרו אתנו קשר ונדאג להשיב בהקדם: